Loteria capetelor tăiate

N-o să fie cel mai plăcut articol pe care îl citiţi, dar asta este.

Probabil ştiţi deja că jegoşii ăia din aşa-zis-ul „Stat Islamic” şi-au extins aria ţărilor din care răpesc cetăţeni, pentru care cer răscumpărare. Daca până acum ceva vreme se limitau la americani şi englezi (eventual căte un francez din când în când, dar ăştia cred că se duceau şi se predau singuri) împotriva cărora îşi duc rahatul lor de „război sfânt”, mai nou au trecut şi la italieni sau japonezi.

Când am vazut sumele cerute pentru a renunţa să-i ucidă (200 milioane de euro pentru japonezi si 12 milioane pentru cele două italience), mi-am dat seama că totul este de fapt un nou fel de loterie. Una crudă, la care se poate participa doar dacă te-ai intitulat „luptător muslman pentru credinţă” şi deţii cel puţin un AK-47. Ah, da, şi cuţitele necesare pentru omologarea eventualului câştig.

Fac o mică paranteză: tare aş vrea să ştiu cum au făcut evaluarea economică a prizionierilor. Bre Allah, be fetele de la Italia cerem buţin, acolo la ei criza mare estem. Be jabonezi cerem mult, ei boate sa blateasca, blini de bani estem. Aşa, nu?

Război sfânt o pulă. Nu există aşa ceva. Sunt doar nişte jegoşi înarmaţi care s-au gândit că asta ar fi cea mai uşoară metodă de produs bani. Şi pe acelaşi principiu pe care îl aplic eu când las sâmbăta nişte bani la Agenţia Loto din colţ, ei răpesc oameni şi cer banii in schimbul lor. Dacă le iese, au pus-o, au caşcaval pentru curve si niscaiva arme noi. Dacă nu, îi omoară şi răpesc alţii. Până la urmă tot trebuie să le pice de undeva. Timp este berechet, altceva oricum nu au de făcut.  It’s a numbers game. Ah, da, să nu uit: Coranul este religia pacii, nu? Mi se pare foarte tare şi sunt curios cum stă treaba în caz de conflict, dacă ologofrenii ăştia duc ditmai războiul pentru pace. Fuckin’ retards!

O singură chestie mai vreau să vă spun. Dacă eu o iau razna, răpesc două gagici şi apoi cer răscumpărare ca să nu le omor, mă lichidează ăstia în secunda doi. Dar eu nu sunt „terorist”. De mine n-au nevoie nici ca să-mi vândă arme, nici ca să-şi cumpere. Na, vorbesc şi eu ca prostu’, nu trebuie să mă credeţi pe cuvânt.

Mă duc să joc la loto.

mihai_vasilescu_syria

 

Foto by Flickr

 

 

 

 

51 de gânduri despre &8222;Loteria capetelor tăiate&8221;

  1. Boss, vezi ca mai sunt jucatorii aia din Nigeria care mizeaza pe „sume” mai mari. Cate 2000 de oameni odata.

  2. Mihaiule, azi e sambata. Nu trebuia sa ne lovesti cu asta. 😦

  3. Mi-am facut un obicei din a nu lasa sa ajunga la mine stiri pe care nu as vrea sa le aud. Este prea multa violenta in jur si nu ai cum sa le duci. Acum imi pare rau ca am citit articolul desi ai avertizat.

  4. Omorati toti cu bombe si apoi nivelat terenul cu tancurile, sa nu mai ramana nici urma. Dar nu are nimeni curaj sa faca asta.

  5. Bine zis in penultimul paragraf. Daca se voia se rezolva cu teroristii astia. Da cine sa vrea? Cît despre ultimul paragraf ce sa zic, dute, bani aruncați! Mai bine bei o bere!

  6. Tocmai am citit un interviu luat lui Neagu Djuvara acum ceva timp, in care declara ca Europa se sincide prin deschiderea portilor catre tarile lumii a III-a. Respectiv cele din Arabia si India. Vom fi cotropiti de tigani si arabi. Acum discutand la subiect, cred ca cei care au citit materialul tau n-au sesizat ceeace tu ai subliniat, ca se doreste pastrarea acestui focar de conflict in zona ptr. ca unii sa aiba profit. Altfel de unde atata interes si pe capul araboilor sa aiba in zona un permanent razboi!? Si vorba ta dupa una si alta isi mai si largesc sfera de activitate. Nu e de ajuns ce fac acolo la ei mai vin si pe la noi sa faca nenorociri. Cand totul s-ar putea rezolva simplu si la obiect prin embargou total, atac asupra economiei tarilor unde se aciueaza nemernicii etc, etc. Hai ca doar nu-i invatam noi pe desteptii lumii cum sa faca sa-i puna cu botul pe labe asa cum au facut-o cu noi…

    • @valny, exact. Daca-i voiau disparuti se intampla de mult. Dar na, nu poti sa vorbesti despre asa ceva ca imediat esti catalogat drept adept al „teoriei conspiratiei”.

      • @mihai vasilescu, o vom tine tot asa cu frica asta de a nu fi invinuiti de teorii si ”teoreme” pana o sa ne trezim cu araboii in casa. Si atunci o vom da mioritic cu: ”daca asa a vrut D-zeu…”

      • @valny, din capatanile primilor doi care-mi intra in casa, promit sa-mi fac felinare.

    • @valny, ne- am prins de mesaj, nu ne insulta inteligenta. Sa nu uitam ca petrolul e in acea zonă! Asadar….

      • @gheo, hai ma ca esti rau. Eu n-am simtit-o asa. 😉

      • @gheo, nu am avut aceasta intentie. Am vrut doar sa atrag atentia celor care au ramas cuplati pe ororile celor intamplate ca de fapt nici nu mai conteaza ce fac nenorocitii aia atata timp cat bogatii lumii devin, cu ajutorul lor, si mai bogati.

  7. Boss, din partea unui musulman, si poate chiar din partea unui crestin, te poti astepta la cam orice.
    Acum cateva luni, am avut ocazia sa discut cu un turc. Era musulman, si sa vezi tu cum ridica el in slavi religia lui, iar restul religiilor pentru el erau practic un cacat. Si Coran-ul cica e cartea ce nu poate fi schimbata.

  8. Coane Mihai mare lucru ai zis bre,da mare nu jucarie, interesele sunt prea mari ca sa poate fi oprite de moartea a doua italience sau un japonez si oricum nici 2000 de persoane nu sunt chiar atat de multe daca e sa le punem in balanta cu bunastarea catorva mameluci din spatele teatrelor politice, pe cand organizatiile de mentire a pacii se freaca la oua, pe bani multi si mai ne arunca niste praf in ochiu prostului ceva gen Osama, Charlie, 11 sept s.a.m.d, de Coran se folosesc nu doar ei ci si aruncatorii de praf in ochiul prostului,ce e mai trist e ca datorita acestor manipulari chiar ajung se se nasca oameni care cred, de o parte si de cealalta a coranului si asta da un nou camp de vanzare,un nou teatru de lupta, un nou terorist radical un nou nene crestin care zboara o moschee si uite asa se mareste piata de desfacere….da de fapt nu asta era important ca nu asta voiam sa zic, italiencele oare sunt frumoase??!! Alea in cauza ma refer….aaaa de fapt nici asta, mare lucru ai zis coane Mihai, da mare bre…ca mergi sa joci la loto….nu cumperi un bilet castigator, de fapt cumperi un vis de o saptamana….

  9. Eu sunt de părere că pe undeva, biletele astea cu potenţial de câştig vin singure la ei în curte. Ce pana mea cauţi acolo când ştii în ce kkt poţi intra imediat ce te-ai dat jos din avion? E clar, ai oxiuri! Da stai dracului acasă şi te tratează tradiţional cu creme adecvate. Pe undeva îţi meriţi soarta dacă te crezi un mare jurnalist aspirant la Pulitzer şi rişti ca inconştientu să rămâi doar cu capu Pă Ulitză…
    Iar ca turist, să mor dacă-mi trebuie acum să văd de la doi paşi mizeria dintre degetele vreunui călcător în praful Africii. Ce, n-am acum Google Earth dacă vreau neapărat să văd un’ se cacă-n drum ăia?

  10. @Mihai, Dacă ai şi tu oxiuri, du-te! Dar înainte de a pleca, lasă cuiva drepturile de admin la blog, să ne mai distrăm puţin pe aici.
    Cu dusu unde vrei, nu fii şi tu absurd. Ce, ai fost peste tot în lume şi ţi-a mai rămas fix Africa cu zonele ei cele mai sensibile? Să ştiu că mă duc non stop la Eforie şi ascult manele tot concediul şi tot nu calc pe acolo pe la ăia.
    Iar cu ajutorul altora, şezi ghinişor. Nu vezi câţi civili îi susţin? Că ăia sunt doar o mână, raportat la numărul populaţiei. Şi dacă ăia aşa vor la ei în ţară, de ce să mă bag eu?

    • @krantzro, evident, nu ma voi duce. Dar ma enerveaza conditionarile. Mai ales cand vin din partea unor handicapati mintal.

      • @Mihai, „handicapaţi mintal”? Vezi, deja te crezi cu un cap deasupra lor, din cauza standardelor noastre. Aşa o facem toţi. Iar ei se asigură să refacă egalitatea normală. Aia până la urmă e lupta lor, dusă la nivelul lor, în ţara lor. Şi ei poate că ne cred tot nişte handipanda la cap. Contrazi-i tu dacă poţi. Eradicarea e oricum futilă din mai multe considerente.
        A nu se înţelege că le susţin cumva lupta şi le aprob acţiunile. Dar mă simt a naibii de confortabil cu o astfel de „condiţionare” care să-mi permită o altfel de moarte. Ceva mai natural. Bio, dacă se poate 🙂

      • @krantzro, un om care ia viata altuia, nu poate fi decat handicapat mintal. Iar lupta lor asijderea, a unor bolnavi. Da, e parerea mea, bazata pe standardele mele.

    • Iti inteleg punctul de vedere dar nu sunt de acord cu cele spuse de tine,sunt oameni care ajung acolo datorita meseriei lor, jurnalisti, care din prisma lor asta e ceea ce tre sa faca si o fac cu orice risc, militari care ajung acolo trimisi, ca e bine sau rau din punctul nostru de vedere nu are importanta, ce te faci daca vrei sa vizitezi piramidele spre ex.? Nu merge asta cu,daca e conflict acolo sau e vreun risc nu ma duc…

  11. A lupta pentru pace e ca si cum ai fute pentru virginitate!

  12. frate, nu ești terorist, n-ai valoare … destinul … loteria asta nu te prinde…mergi la muncă … 😉

  13. Chiar crezi ca niste teroristi basiti pot face asa ceva de capul lor? Cele mai jmechere servicii secrete stiu totul despre toti, vad din satelit si culoasrea rujului de pe un muc de tigare, asculta orice telefon, intra pe camera oricarui telefon sau laptop in timp real…stiu tot. Mi-ar placea sa nu ne mai mintim cu arabii astia care terorizeaza lumea. Ei sunt instrumentul cu ajutorul caruia se manipuleaza grosolan opinia publica. Sunt inarmati de americani, de englezi, totul este cusut cu ata alba daca vrei sa deschizi ochii.

    http://21stcenturywire.com/2014/11/21/team-america-isis-is-mccains-army/
    http://patriotupdate.com/2014/09/isis-using-weapons-obama-gave-syrian-rebels/
    http://conservativetribune.com/military-report-shows-obama-armed-isis/

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s